Niektórzy ludzie mogą powiedzieć, że tynkowanie było bardziej sztuką w starożytności, a tynkarze wytwarzają wspaniałe dzieła sztuki.
Zbyt duże uzależnienie od zautomatyzowanych narzędzi może zniechęcić kreatywny umysł i spowodować utratę zainteresowania sztuką tynkowania. Jednak aby nadążać ze zleceniami i nie tracić pieniędzy na zatrudnianie dodatkowych pracowników, wiele firm budowlanych i wykończeniowych decyduje się na używanie maszyn tynkarskich do wykańczania budynków. Istnieją cztery różne typy maszyn tynkarskich, a każdy ma swoją specyfikację, która określa najbardziej odpowiednie zastosowanie takiego sprzętu. Opryskiwacz pneumatyczny jest najprostszym i najłatwiejszym w obsłudze spośród wszystkich czterech typów maszyn tynkarskich. Mechanizm składa się z leja podłączonego do sprężarki powietrza. Wlewasz tynk do leja, a powietrze ze sprężarki przesuwa tynk na ścianę. Pompa z napędem ślimakowym w maszynie wpycha materiał tynkarski do pistoletu natryskowego w celu nałożenia go na ścianę. Jednak materiały tynkarskie na bazie rozpuszczalników nie są kompatybilne z tego typu maszynami tynkarskimi.
Pompa perystaltyczna składa się z rury ściśniętej przez rolki.
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń tynkarskich, trajektorię natrysku wytwarza sprężone powietrze. Pompa perystaltyczna ma tę zaletę, że natryskuje teksturowany materiał, o ile nie jest on na bazie rozpuszczalnika. Pompy tłokowe to najnowszy typ maszyn tynkarskich stosowanych obecnie. Niektóre nie wymagają użycia sprężonego powietrza do pompowania tynku. Pompy tłokowe, które wykorzystują sprężone powietrze, zapewniają doskonałą prędkość wyjściową i obszar pokrycia, które są odpowiednie do komercyjnych zastosowań tynkarskich. Po nałożeniu tynku na powierzchnię, pracownicy zwykle wygładzają go szeroką szpachelką, a polskie agregaty tynkarskie świetnie sprawdzą się do nakładania tynku na dużych powierzchniach. W niektórych przypadkach gotowy tynk jest teksturowany, aby przygotować go do aplikacji dekoracyjnej. Nowoczesne narzędzia i urządzenia do tynkowania powstają w celu zwiększenia wydajności oraz obniżenia kosztów pracy i materiałów.