Wybór mebli do mieszkania nie zawsze jest łatwym wyborem. Producenci kreują różnorodny design, materiały oraz wykończenia.

Meble wykonane są na różny sposób, mogą być tak zwane jedno sezonowe, które nie nadają się do użytku po upływie maksymalnie roku, albo wielosezonowe, długotrwałe, wykonane w sposób solidny i wytrzymały. Wszystko zależy od tego, z czego meble są wykonane. Mogą być z litego drewna, czyli wykonane z wysokiej jakości drewna, okleiny bądź płyty wiórowej. O jakości mebli drewnianych przemawiają także zastosowane okucia i dodatki, a także wykorzystane bezwonne lakiery wodne bądź wosk, który pokrywa powierzchnię mebli. Obecnie trudne zadanie stoi przed osobami, które kupując meble chcą rozpoznać te oklejane okleiną naturalną, od oklejanych okleiną foliową. Jest jednak sposób na odróżnienie tych dwóch rodzajów mebli. W przypadku stołu i krzeseł, można na przykład przekręcić je do góry nogami i zobaczyć blat stołu czy krzesła od spodu. Powinny one być także dokładnie wykończone i bardzo dobrze dopasowane. Krzesła zazwyczaj są oklejane po bokach, a części drewniane – nie przetarte. Stoły rozkładane powinny rozkładać się w łatwy sposób, a boki oklejone mieć okleiną naturalną.


Jadalnie w stylu skandynawskim powinny wzmocnić prosty, czysty motyw. Stwórz przestrzeń, która jest otwarta i wyrafinowana, a jednocześnie wystarczająco swobodna, aby wygodnie zjeść. Zacznij od stołu w jadalni jako punktu centralnego, świetnym rozwiązaniem jest stół z jasnego drewna, takiego jak sosna. Oświetlenie wiszące jest nowoczesną alternatywą dla żyrandoli i doskonale uzupełnia skandynawską estetykę. Te odważne, ale proste oprawy tworzą jasne, zlokalizowane źródło światła, które działa dobrze nad drewnianym stołem. Ważnym elementem każdego domu są oczywiście krzesła i inne miejsca do siedzenia, można się zdecydować na krzesła ekoskóra, które dobrze komponują się z drewnianymi stołami. Skandynawski wystrój często zawiera duże kontrasty, więc nie bój się zaaranżować całkowicie białej jadalni z niebieskimi lub czarnymi akcentami na środku.