Obecnie maszyny CNC zastępują starsze modele tokarek, które ustawiane były ręcznie.

Obecnie jest to proces sterowany komputerowo, gdzie program określa wielkość przedmiotu, jaki chcemy uzyskać. W ten sposób możemy liczyć na bardzo dużą dokładność, dodatkowo także będą to przedmioty powtarzalne, maszyna zostanie zaprogramowana w taki sam sposób za każdym razem. Oczywiście podstawą zasady działania tokarki jest ruch obrotowy, odpowiednie przyłożenie noża pozwala uzyskać określony kształt.

Jak działają nowoczesne tokarki sterowane komputerowo?

Precyzyjne usługi tokarski maszynami CNC

Podczas obróbki powstają wióry, które będą różne w zależności od rodzaju materiału, może być to stal, stal nierdzewna czy też przykładowo aluminium. Naturalnie przedmiot wykonuje ruch obrotowy, na który działa narzędzie skrawające. W tym przypadku wykorzystuje się sterownik logiczny, który określa położenie noża, może także określać prędkość obrotową. Naturalnie w tym przypadku może powstawać duża ilość ciepła, dlatego też w przypadku obrabiarek stosuje się także chłodziwa, które sprawiają, iż element nie nagrzewa się nadmiernie.

Do dyspozycji mamy różnego rodzaju noże tokarskie, które pozwalają uzyskiwać określony kształt. Z pewnością warto zwrócić uwagę na wybór noża do odpowiedniego kąta obróbki, dodatkowo trzonek noża będzie także posiadał właściwości, które pozwolą na pracę w wyższej temperaturze. Noże tokarskie posiadają specjalne płytki, które odpowiedzialne są za skrawanie, mogą one posiadać różną grubość, będą to noże do toczenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Mogą posiadać także różne kształty, mogą być to noże posiadające odpowiedni kąt, noże okrągłe czy też kwadratowe lub trójkątne. Dodatkowo możemy wykorzystać noże do obróbki zgrubnej czy też obróbki wykańczającej, warto także zwrócić uwagę na różne sposoby mocowania.

Firmy oferujące usługi tokarskie mogą wytwarzać różnego rodzaju przedmioty. W tym przypadku mogą być to produkty seryjne lub też produkty na zamówienie, które możemy wykonać przykładowo na podstawie dostarczonego przedmiotu, lub też wykonać nową część na podstawie części, która została uszkodzona. Dzięki temu można dorobić podzespoły do maszyn, które są trudno dostępne lub też nie są już dostarczone przez producenta.