Geodezja odgrywa ważną rolę na każdym etapie zagospodarowania terenu, od wstępnego planowania i projektowania po budowę nieruchomości, dróg i linii uzbrojenia.

Geodezja polega na wykorzystaniu sprzętu badawczego do pomiaru i mapowania otaczającego środowiska za pomocą matematyki, która może obejmować wszystko, również w powietrzu lub na dnie oceanu. Używa się nawet narzędzi geodezyjnych do pomiaru polarnych czap lodowych. Geodeci używają najnowszych technologii do mapowania terenu, który może obejmować zaawansowane systemy GPS, tachimetry zrobotyzowane i teodolity, skanery lotnicze i naziemne. Wszystkie te instrumenty geodezyjne służą do wykonywania pewnych obliczeń podczas robienia zdjęć, które mogą służyć jako punkty odniesienia. A kiedy geodeci pracują w biurze, używają specjalnego oprogramowania do mapowania pomiarów, aby móc ułożyć plan. Geodeci mogą pracować nad różnymi projektami, od budowy tuneli, pomoc przy wyborze lokalizacji nowych osiedli mieszkalnych, po badanie odkrywek w kopalni. Są oni ekspertami w mierzeniu układu określonego obszaru. Mogą również dostarczyć cennych informacji i porad inżynierom, architektom i deweloperom gruntów, które mogą być wykorzystywane do kierowania ich pracą. Geodeci są pierwszymi osobami, które udają się na plac budowy, ponieważ używają różnego rodzaju sprzętu do pomiarów i mapowania terenu. Architekci wykorzystują te informacje, aby opracować projekt, a inżynierowie do opracowania bezpiecznego planu konstrukcyjnego.

Proces ten nie tylko zapewnia prawidłową budowę nieruchomości, ale także zapewnia dopasowanie do otaczającego krajobrazu i warunków terenu.

Aby prawidłowo przeprowadzić podział działki Zakopane należy skorzystać z usług doświadczonego geodety. Nowsze przyrządy pomiarowe wykorzystują systemy GPS do mapowania określonych punktów kontrolnych, których można używać do wytyczania dróg i tworzenia układu nowych gmin. Nawet drony mogą być używane jako sprzęt badawczy, który jest coraz częściej stosowany przykładowo w rolnictwie.