Poddasza domów jednorodzinnych oraz kamienic można zaaranżować na ciekawe i przytulne mieszkania. Wymaga to sporo pracy, a jednym z jej etapów będzie ocieplenie poddasza. Jest to jedna z ważniejszych czynności remontowych, która pozwoli ograniczyć straty ciepła, jak także zmniejszy latem nagrzewanie się poddasza. Jak ocieplić poddasze? Dostępne są dwie metody.

Samodzielne ocieplanie wełną mineralną

Tradycyjny sposób ocieplania poddasza polega na wykorzystaniu wełny mineralnej, którą układa się pomiędzy krokwiami i przytrzymuje się naciągniętymi sznurkami, zabezpieczającymi ją przed wypadnięciem. Na tak przymocowaną wełnę układa się folię, a następnie mocuje się płyty gipsowo-kartonowe do wcześniej wykonanej konstrukcji z profili aluminiowych. Samodzielne ocieplenie poddasza tą metodą nie jest trudne, ale czasochłonne i wymagające pewnej wprawy. Mając chęci i wystarczającą ilość czasu, można podjąć to wyzwanie i we własnym zakresie ocieplić poddasze, oszczędzając na tym przynajmniej kilka tysięcy złotych. Jeśli nie chcemy się tym zajmować we własnym zakresie, zadanie to powierzyć można firmie remontowej. Ale tu pojawia się drugie pytanie. Skoro ocieplanie poddasza wykona dla nas profesjonalna firma, to może warto zastanowić się nad drugą dostępną metodą?

Ocieplanie poddasza pianą PUR

Od kilku lat możemy ocieplać poddasza metodą natryskową przy pomocy piany PUR. Jest to specjalny rodzaj pianki poliuretanowej, którą przy pomocy kompresora natryskuje się na deskowanie dachu. Po chwili wielokrotnie zwiększa ona swoją objętość, szczelnie wypełniając wszelkie zakamarki. Kiedy pianka zastygnie, ścina się ją przy pomocy mechanicznej piły szablastej. Bardzo dużą zaletą ocieplania poddasza tą metodą jest jej szybkość. Sprawna ekipa może w godzinę ocieplić całe poddasze, co w przypadku użycia wełny mineralnej zajęłoby to kilka dni. Kolejny powód aby skorzystać z ocieplania pianą PUR to dokładność tej technologii. Dzięki temu że jest ona bardzo mocno rozprężna, nie ma ryzyka że jakiekolwiek miejsca nie pozostaną docieplone. Na którą metodę się zdecydować? Samodzielnie ocieplać poddasze czy powierzyć to firmie? Jeśli tak, to wykonać ocieplenie wełną czy pianą PUR? Decyzję tę musisz podjąć sam. My możemy tylko podpowiedzieć skąd zdobyć pieniądze na tę inwestycję. Pożyczka przez internet została przez nas wielokrotnie sprawdzona i idealnie nadaje się na takie wydatki. Pożyczka przez internet może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli dobrze zaplanujesz swój remont, pożyczka powinna wystarczyć na adaptację całego poddasza.