Prace wykonywane na wysokościach wymagają stosowania nowoczesnego sprzętu, urządzeń i systemów chroniących pracowników przed upadkiem i zrobieniem sobie krzywdy, a nawet śmiercią.

Na polskim oraz zagranicznym rynku dostępne są różnego rodzaju funkcjonalne systemy stałe, które charakteryzują się zróżnicowaną konstrukcją zależną od stawianych przed nimi wymagań. Bardzo ważną kwestią jest płaszczyzna działania takich systemów. W ofertach najlepszych dostawców można znaleźć systemy poziome oraz pionowe. Zapewniają one skuteczne zabezpieczenie robót budowlanych i innych prac wysokościowych.

Stałe systemy asekuracji i podstawowe informacje na ich temat

Funkcjonalne systemy zabezpieczające

Zadaniem pionowych stałych systemów asekuracji jest efektywne zabezpieczanie drabin. Rozwiązania takie bazują na specjalnych prowadnicach, które zapewniają stała asekurację niezależnie od długości drabiny. Elementy takie nie krępują ruchów. Prowadnicą może być sztywna szyna lub giętka lina stalowa. W skład takiego systemu wchodzi wózek jezdny, który chroni przed upadkiem oraz zmniejsza jego siłę. Całość zapewnia więc wygodne oraz bezpieczne poruszanie się po drabinie i wykonywanie na niej różnych prac.

Jeśli chodzi o systemy poziome to stosuje się je w miejscach, w których pracownicy zagrożeni upadkiem z wysokości przemieszczają się horyzontalnie. Takie rozwiązania są montowane na cysternach, dachach, mostach, naczepach, itp. Wśród takich systemów rozróżniamy rozwiązania punktowe w formie słupków oraz systemy z prowadnicami szynowymi lub linowymi gwarantujące stałą ochronę i swobodę wykonywania zleceń na wysokości.

Można zauważyć, że stałe systemy asekuracji są wysokiej jakości rozwiązaniami, które w skuteczny sposób zabezpieczają osoby wykonujące różne prace wysokościowe. Rozwiązania takie gwarantują ochronę przed upadkiem lub znacznie łagodzą jego konsekwencje. Warto stosować takie systemy uzupełniając je stosowaniem środków ochrony indywidualnej, takich jak na przykład kaski. Takie zabezpieczenia w połączeniu z odpowiednim przeszkoleniem pracownika zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa wykonywanych prac.