Biorąc pod uwagę różne dostępne opcje, łatwo się pogubić kupując laptopa. Istnieje wiele modeli, wszystkie różnią się od siebie, a każdy ma swoje zalety i wady. Możesz wykonywać wszelkiego rodzaju prace na prawie każdym laptopie, ale powinieneś wiedzieć, jak wybrać laptopa spośród wielu marek dostępnych w sprzedaży. Oczywiście wybierając nowego laptopa, trzeba brać pod uwagę taki, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na rynku jest tak wiele różnych rodzajów laptopów.

Do pisania, programowania i grania w gry potrzebujesz większej mocy obliczeniowej i dobrej żywotności baterii. Zatem wybór najlepszego laptopa nie jest łatwy. W rzeczywistości wszystkie laptopy są dobre, ale do każdego celu potrzebujesz różnych laptopów konfiguracyjnych. Wiesz, że jest wiele rodzajów marek z wieloma laptopami na rynku. Ponadto do kodowania, pisania, projektowania czy grania laptopy potrzebują różnych narzędzi i oprogramowania. Musisz zdecydować, jak przenośny powinien być twój laptop. Jeśli nie musisz często przenosić laptopa, możesz rozważyć 15-calowy. Zazwyczaj mają dobre funkcje, a ekran jest wystarczająco duży. Jeśli pracujesz w różnych miejscach lub dużo podróżujesz, laptop o mniejszym wyświetlaczu będzie najlepszy. Są lżejsze, a bateria wytrzymuje dłużej. Ekran laptopa jest jedną z jego najważniejszych cech, szczególnie dla programistów. Podczas opracowywania aplikacji trzeba długo patrzeć na ekran i zwracać uwagę na szczegóły. Większość laptopów ma wyświetlacze o rozdzielczości 1366 × 768, co jest dość przeciętne. Ponadto tekst nie będzie wystarczająco wyraźny, aby ułatwić czytanie. Zasadniczo nie należy kupować laptopa o rozdzielczości niższej niż Full HD 1920 × 1080 (1080p). Jeśli musisz zapłacić trochę więcej, lepiej to zrobić, ponieważ jakość ekranu ma duże znaczenie jeśli oglądasz filmy na laptopie lub grasz w gry. Procesor laptopa ma duży wpływ na wydajność, więc nie warto na tym oszczędzać. Istnieje wiele rodzajów procesorów o różnych właściwościach.

Ogólnie rzecz biorąc, procesory Intel Core i5 lub i7 o częstotliwości 3GHz i większej są odpowiednie dla większości ludzi. Raczej nie da się na laptopie z pamięcią RAM mniejszą niż 4 GB zaprogramować coś poważnego. Najmniejsza pamięć RAM, jaką poleca się do laptopów, to 8 GB. Nawet to zaczyna ledwo wystarczać z rozwojem aplikacji elektronowych, które mogą zajmować RAM w dużych ilościach. Jeśli masz dodatkowe pieniądze na laptopa, powinieneś zainwestować w 8 lub 16 GB pamięci RAM. Jakość klawiatury nie może być kompromisowa, ponieważ z jej pomocą codziennie pracujesz i użytkujesz swój laptop. Możesz również kupić laptop z bardziej kompaktową klawiaturą. Najważniejsze jest przetestowanie klawiatury przed zakupem laptopa. Upewnij się, że klawisze są wygodne i dobrze ustawione. Podświetlana klawiatura to raczej opcja dodatkowa i jest przydatna tylko w przypadku pracy w warunkach słabego oświetlenia.

Jeśli nie zamierzasz przebywać daleko od gniazdka, pojemność baterii może również nie być dla Ciebie niezbędna. Mimo to rozważ zakup laptopa z baterią, która wystarcza na co najmniej 6 godzin pracy bez ładowania. Nie polegaj tylko na tym, co pisze producent. Czytaj recenzje na wiarygodnych stronach, czytaj, co piszą inni użytkownicy na forach i recenzje użytkowników. Wybór systemu operacyjnego zależy przede wszystkim od rodzaju zakupionego laptopa. Użytkownicy systemu Windows mają wiele dostępnych opcji, ale jeśli wolisz macOS, twój wybór jest ograniczony tylko do Macbooka. Linux działa na prawie każdym sprzęcie, ale lepiej kupić laptop z oficjalną obsługą Linuksa. Niektórzy producenci, tacy jak Dell i System 76, oferują wysokiej jakości urządzenia z preinstalowanym systemem Linux. Być może powinieneś najpierw zwrócić na nie uwagę. W przeciwnym razie dowiedz się, czy wybrany laptop radzi sobie dobrze z dystrybucjami Linuksa, jeśli taki system operacyjny wolisz. Na stronie https://vobis.pl/laptopy znajdziemy szeroki wybór laptopów.