Element podstawowy każdej kuchni stanowią meble. Są to miejsca, gdzie trzymamy żywność, gdzie umieszczamy urządzenia kuchenne, garnki, czy szklanki i inne sprzęty.

Meble kuchenne to również element dekoracyjny każdej kuchni. Można ją zrobić na kilka sposobów. Ponieważ meble kuchenne są ozdobą, wybieramy je zazwyczaj według upodobań, według gustów, czasem intuicyjnie. Obecnie mamy bardzo obszerny wybór mebli kuchennych. Poczynając od tych najbardziej szablonowych, prostych, o jednolitych kolorach, a kończąc na tych najbardziej zdobionych, łączonych kolorystycznie dla kontrastu. Ciągle modne meble to te, wykonywane na styl włoski i klasyczny. Charakteryzują się łączeniem barw ciemnych płyt drewnianych z lakierowanymi jasnymi frontami, zazwyczaj z dyskretnie małymi uchwytami, albo bez uchwytów. Projekty kuchni często posiadają przyozdobione szafki stojące na środku pomieszczenia. Takie wysepki stają się coraz bardziej modne, a zarazem funkcjonalne ze względu na zastosowanie ich zazwyczaj jako dodatkowego miejsca roboczego.

Ważnym elementem każdej kuchni jest także zlewozmywak. Aby ułatwić mycie lub płukanie naczyń, poszukaj funkcji takich jak płaski spód, który pozwala szklankom stabilnie spoczywać, otwór spustowy umieszczony z tyłu misy, dzięki czemu nie jest ukryty pod stosem talerzy i mniej się zatyka oraz odpowiednia głębokość, aby nie zachlapywać wodą siebie i przy okazji połowy kuchni. Kosztowne, ale niezniszczalne zlewy z granitu emanują jakością i klasycznym wzornictwem. Niezależnie od tego w jakim kolorze kamienia kupimy zlew, będzie on atrakcyjnym punktem centralnym w każdej kuchni. Wysokiej jakości zlewozmywaki granitowe są powszechnie znane ze swojej twardości i odporności na stłuczenia czy zarysowania. Jeśli upadnie nam do takiego zlewu ulubiony talerz, granit pozostanie nienaruszony, ale talerz rozpryśnie się na kawałki. Więc najlepiej po prostu nie upuszczać do nich delikatnych przedmiotów, aby ich nie stracić choć pewnie łatwiej to powiedzieć niż zrobić.