Bardzo często mamy wielki problem z tym żeby to wszystko od siebie odróżnić, dlatego trzeba będzie dokładnie się temu przyjrzeć.

W ten sposób już więcej błędu nie popełnimy i będziemy inne osoby oceniać w inny sposób. Jeśli chodzi o osobowość to na pewno jest to sposób myślenia oraz odczuwania. Każdy z nas jest pod tym względem inny. Najczęściej takie podejście do myślenia jest przez całe życie takie samo lub podobne. Czasami może się to zmienić, ale to wszystko jest zależne od tego, w jaki sposób patrzymy na świat. Na pewno temperament to nie osobowość. W przypadku temperamentu mówmy tutaj o czymś, co mamy wrodzone i czego nie można zmienić. Jest coś związanego z biologią człowieka. Jeden może być bardzo spokojny, a inny będzie bardzo wybuchowy. To, dlatego tego się nie zmieni. Tak samo jedna osoba może mówić prawdę, a inna zawsze coś zatai. Oczywiście osobowość kształtuje się w oparciu o temperament, jak i tego, co przeżyliśmy i jakie mamy doświadczenie. Wpływ ma na to środowisko oraz nasza kultura, a więc jest tego dużo.


Charakterem możemy nazwać zespół cech, które określają, jakie mamy podeście do ludzi i świata.

Ma to również wpływa na to jak postrzegamy siebie oraz całe życie. Bardzo często doceniamy innych właśnie na bazie charakteru, dlatego trzeba być z tym ostrożnym. Wiele z cech naszego charakteru nie kształtują się świadomie. My na to tak naprawdę nie mamy wpływu. To środowisko, rodzice, otoczenie mają na to wszystko wpływ. Oczywiście te złe cechy charakteru można kontrolować, ale wcale nie jest to takie łatwe. Można nauczyć się cierpliwości, dyskrecji czy gościnności. Wszystko zależne jest od nas. Nasz charakter nie zawsze jest dobry. Jeśli chcemy coś w nim zmienić to może się udać. Z tym, że mało, kto tego chce. To wszystko, dlatego że nie zauważamy swoich błędów. Jeśli ktoś inny nam je wytyka to jest jeszcze gorzej. Mało, kto chce usłyszeć, że ma zły charakter, a często tak jest. To nie cała osoba jest zła, ale jakieś jej cechy jak chociażby spóźnianie się na spotkania.