Formowanie to proces kształtowania metalowych przedmiotów poprzez deformację, bez dodawania lub usuwania jakiegokolwiek materiału.

Gięcie metalu to proces produkcyjny, w którym wykorzystuje się materiały ciągliwe, najczęściej blachę, tak jak jest to zwykle stosowane w urządzeniach takich jak specjalistyczne prasy maszynowe. Uważa się, że gięcie metalu jest dość opłacalne w przypadku partii o małej lub średniej ilości. Zasadniczo istnieją trzy rodzaje gięcia na prasie krawędziowej: gięcie pneumatyczne, wykańczanie i wybijanie. Kucie należy do najstarszych procesów obróbki metali. Wykorzystuje siły ściskające do kształtowania metalu. W dzisiejszych czasach kucie przemysłowe odbywa się za pomocą specjalistycznego sprzętu do prasowania. Jedną z istotnych zalet kucia jest to, że może wytworzyć część, która jest mocniejsza niż gdyby została wykonana za pomocą odlewania lub obróbki skrawaniem. Metal jest kształtowany podczas procesu kucia, a jego wewnętrzna struktura słojowa powoli odkształca się zgodnie z ogólnym kształtem części. Jak wygląda obróbka metalu?

Cięcie to proces, podczas którego materiał nabiera kształtu poprzez usuwanie niektórych części za pomocą narzędzi.

Proces ten obejmuje takie technologie jak frezowanie CNC, trasowanie i toczenie. Obróbka to zbiorcza nazwa różnych procesów, w których kawałek surowca jest przetwarzany na pożądany kształt i rozmiar za pomocą narzędzi sterowanych komputerowo. Takie metody są często określane jako produkcja subtraktywna, w przeciwieństwie do wytwarzania przyrostowego, jak przykładowo drukowanie 3D, w którym produkt budowany jest od podstaw. Obróbka skrawaniem jest zwykle kojarzona z produkcją części metalowych, ale jest stosowana do szerokiej gamy materiałów, w tym tworzyw sztucznych, drewna, kompozytów i nie tylko. Trzy podstawowe procesy obróbki to frezowanie, trasowanie i toczenie. Z pewnością w zależności od tego co będziemy chcieli uzyskać powinniśmy wybrać odpowiednią metodę obróbki. Jeżeli poszukujemy firmy która wykona dla nas tego rodzaju usługi warto co oferuje firma metaloplastyka Butrykowscy.