Monitoring samochodów ciężarowych pozwala na optymalizację kosztów transportu, dzięki temu będziemy znali bieżące spalanie, możemy dzięki temu dostosowywać odpowiednią prędkość oraz trasę.

Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku firm transportowych które posiadają dużą flotę pojazdów. Naturalnie obecnie są to systemy które pozwalają na kontrolę w czasie rzeczywistym, dzięki temu możemy na bieżąco śledzić wszystkie parametry jazdy, prędkość, system może także informować nas w przypadku kiedy kierowca będzie przekraczał dozwoloną prędkość. Często możemy ograniczyć wydatki na paliwo o 10 czy też 20%, co będzie z pewnością pozytywnie wpływało ona kondycję firmy.

Systemy lokalizacji i nadzoru transportów dla firm spedycyjnych

Jakie funkcje posiadają systemy nadzoru transportu?

Systemy tego rodzaju wpływają na bezpieczeństwo, możemy być informowani o wielu zdarzeniach związanych z transportem, może być to otwarcie przestrzeni ładunkowej. Dodatkowo systemy które odczytują dane z tachometrów będą nadzorowały pracy kierowcy, sprawdzały czy stosuje się on do obowiązkowych przerw. Oczywiście mogą zbierać bardzo duże ilości różnych danych, również dotyczących stanu technicznego pojazdów, dzięki temu osoby które zarządzają transportem w firmie będą mogły wyciągnąć odpowiednie wnioski, dostosowywać kolejne transporty optymalizując trasy oraz zużycie paliwa.

Z pewnością posiadanie tego rodzaju rozwiązań to także lepsza opinia u kontrahentów, firmy które stawiają na bezpieczeństwo, wykorzystują nowoczesne systemy teleinformatyczne z pewnością cieszą się dużym zaufaniem. W przypadku przewożenia towarów które mogą się zepsuć takich jak przykładowo artykuły spożywcze odpowiedni nadzór, kontrolowanie prawidłowego przejazdu, czasu będzie szczególnie istotne. Dodatkowo mamy nadzór nad prawidłowością pokonywanej trasy, zatem jesteśmy pewni iż kierowca dotrze na czas, na załadunek, czy też rozładunek towar. Niekiedy opóźnienia mogą doprowadzić do przestoju, konieczności załadowania transportu kolejnego dnia niż przewidziany w grafiku.

Systemy taki jak lokalizacja pojazdów na mapie to także zabezpieczenie w wypadku kradzieży, jest to często system niezależny od systemu GPS instalowanego przez producenta pojazdu które mogą być wyłączone przez złodzieja.

Systemy komputerowe do zarządzania flota pojazdów

Firmy obsługujące duże ilości transportów z pewnością mogą wiele zyskać w przypadku wdrożenia odpowiedniego oprogramowania, które pomoże zarządzać flotą. Są to programy komputerowe, które mogą zbierać oraz analizować wiele danych, mogą one dotyczyć ekonomii jazdy, postojów, określać czy kierowca stosuje się do wyznaczonego czasu pracy. Oczywiście dane pozyskiwane są bezpośrednio z pojazdów ciężarowych, w tym przypadku system opiera się na lokalizacji GPS. Oprogramowanie pozwala na analizę wielu danych, dzięki temu możemy sprawdzić który kierowca jeździ ekonomicznie, możemy także uzyskać informacje techniczne na temat pojazdów. Systemy tego rodzaju mogą także przechowywać dane na temat serwisowania pojazdów, przypominać o konieczności wymiany oleju czy też filtra. Naturalnie dzięki temu możemy uniknąć mandatów za przekroczenie czasu pracy, system monitorujący może przypominać o konieczności zakończenia pracy w ciągu doby lub postoju. Dzięki temu możemy usprawnić zarządzanie flotą aplikacja może być wykorzystywana także na urządzeniach mobilnych, dzięki temu za pomocą telefonu komórkowego możemy nadzorować wszystkie transporty.