Najpopularniejszy w budownictwie środkiem izolacyjnym jest z pewnością styropian, oczywiście może on występować w różnych rodzajach, niektóre wersję mogą posiadać specjalne domieszki które powodują iż nie będzie on nasiąkał wodą.

W tym przypadku będziemy mogli go stosować pod powierzchnią gruntu w przypadku fundamentów. Naturalnie znajdziemy także styropiany podłogowe, które będziemy umieszczali pod wylewkę betonową w naszym domu.

Izolacje styropianowe w budownictwie

Jak wybrać odpowiedni rodzaj styropianu?

Z pewnością bardzo dobrym pomysłem może być także wykorzystanie styropianu szarego, jest to styropian z dodatkiem grafitu który posiada niższy współczynnik przewodzenia ciepła lambda. Dzięki czemu możemy wykonać taką samą izolację jak w przypadku styropianu białego jednak będzie to warstwa cieńsza. Naturalnie warto zwrócić uwagę że jeżeli będziemy montowali w domu ogrzewanie podłogowe wówczas powinniśmy zadbać o podłoże ze styropianu twardszego, bardziej wytrzymałego na nacisk czy też różnego rodzaju uszkodzenia fizyczne.

Izolacji będą wymagały różne elementy naszego domu także część podpiwniczona, styropian ze względu na swoją budowę czyli napełnione powietrzem kulki połączone ze sobą, nie nasiąka wodą dzięki czemu może być stosowany także w miejscach wilgotnych, pod poziomem gruntu. W tym wypadku pełni on podwójne zadanie będzie ocieplał ściany naszego budynku oraz będzie zabezpieczeniem przeciwwilgociowym. Jest także odporny na ściskanie zatem zasypanie ziemią nie stanowi tutaj problemu, jest to materiał odporny na niskie temperatury, zatem jest bardzo uniwersalnym środkiem izolacyjnym.

Możemy wykorzystać różne grubości styropianu, możemy zwrócić uwagę iż w sklepach internetowych przykładowo styro24.pl, możemy zakupić różne grubości materiału nawet od 1 do 30 cm możemy. Możemy położyć dwie warstwy styropianu w zależności od tego jaką grubość będziemy chcieli osiągnąć. Oczywiście możemy obliczyć jaka grubość styropianu będzie optymalna w przypadku naszego budynku. Zastosujemy wówczas odpowiednia grubość, dzięki czemu będziemy mogli liczyć na niższe rachunki za ogrzewanie w ciągu następnych lat.