Operacja halluksa jest procedurą chirurgiczną mającą na celu korekcję deformacji stopy i przywrócenie jej prawidłowej anatomii.

Istnieje kilka różnych technik operacyjnych stosowanych w leczeniu halluksów, a wybór konkretnego podejścia zależy od stopnia deformacji i preferencji chirurga.

Jak wygląda operacja halluksa

Na czym polega operacja halluksów

Pacjent jest poddawany ogólnej lub miejscowej anestezji w zależności od zaleceń lekarza. Po znieczuleniu chirurg wykonuje sterylne pole operacyjne, aby zapobiec infekcjom. Chirurg wykonuje nacięcie na boczną stronę stopy, aby uzyskać dostęp do stawu palucha. Istnieją różne rodzaje nacięć, w tym nacięcie na kształt litery V, Z lub S, które pozwalają na dostęp do stawu i korekcję deformacji. Po uzyskaniu dostępu do stawu, chirurg wykonuje różne procedury w celu korekcji deformacji halluksa, rodzaj zabiegu chirurgicznego dobiera się do stanu halluksów, stopnia zaawansowania schorzenia.

Osteotomia polega na przeprowadzeniu precyzyjnego przecięcia kości palucha w celu zmiany kąta nachylenia i przywrócenia prawidłowej pozycji. Po przeprowadzeniu osteotomii, kości są stabilizowane przy użyciu płytek, śrub, drutów lub innych implantów. Kapsulotomia polega na rozcięciu i uwolnieniu napiętych struktur torebki stawowej, co umożliwia korektę deformacji i poprawę ruchomości stawu. Chirurg może również przeprowadzić różne procedury w celu korekcji mięśni, więzadeł i ścięgien wokół stawu palucha, aby przywrócić równowagę i poprawić funkcję stopy.

Jeśli mamy poważne haluksy operacja jest często jedynym rozwiązaniem. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych korekcji, chirurg zamyka ranę za pomocą szwów chirurgicznych, które zostaną usunięte w późniejszym czasie. Często pacjent otrzymuje specjalny opatrunek i but ortopedyczny, który ma na celu stabilizację stopy i wspomaganie procesu gojenia. Należy również przeprowadzić rehabilitację chorej nogi przez określony czas. Fizjoterapia oraz ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być zalecane w celu przywrócenia siły, ruchomości i stabilności stopy.