Wszczepienie implantów zębowych składa się z kilku etapów, które wymagają zagojenia, zanim będzie można podjąć następne działania.

Kiedy śruba implantu zostanie bezpiecznie zespolona z kośćmi szczęki, co zajmuje nawet kilka miesięcy, dentysta umieści na końcu implantu nasadkę gojącą, równo z dziąsłem. Działa ona jak rodzaj metalowego kołnierza, prowadzącego tkankę dziąsła do zagojenia się wokół nasadki w ramach przygotowania do zamocowania filaru i korony nowego zęba. Ten proces trwa zwykle od 10 do 14 dni, aby go wyleczyć.

Cały proces założenia implantu zajmuje zazwyczaj kilka miesięcy

Dlaczego warto wybrać implanty zębowe

Po zagojeniu tkanki wokół nasadki usuwa się ją i zastępuje łącznikiem implantu dentystycznego. Łącznik przykręca się do implantu zębowego, a następnie umieszcza się na nim tymczasową koronę. Ta tymczasowa korona pozostanie na miejscu przez około cztery do sześciu tygodni, umożliwiając prawidłowe gojenie się dziąseł. Kiedy nosisz tymczasową koronę, zostanie wykonana stała korona. Wykonanie stałej korony może zająć od dwóch do trzech tygodni. Korona może być zacementowana lub przykręcona do łącznika.

Podczas gdy cała procedura implantacji dentystycznej jest czasochłonna, każdy z kroków jest niezbędny. Ogólnie rzecz biorąc, konieczne jest tylko znieczulenie miejscowe. Po zabiegu może wystąpić obrzęk i ból wokół szczęki, ale najprawdopodobniej będzie to niewielki dyskomfort, który można złagodzić lekami przeciwbólowymi bez recepty. Oczywiście sytuacja każdego pacjenta jest inna, a styl leczenia każdego dentysty może się nieznacznie różnić. Niezależnie od tego, im więcej wiesz, czego się spodziewać po zakładaniu implantów, tym łatwiej będzie zaplanować zabieg i mieć jak największe szanse na całkowite wyleczenie.

Ponieważ implanty zębowe są stabilne, większość ludzi może znowu normalnie jeść i pić oraz mówić. Jedną z największych dolegliwości związanych z utratą zębów lub noszeniem protez czy mostków jest to, że ludzie muszą modyfikować to, co jedzą, ponieważ ich zgryz jest mniej skuteczny lub ponieważ protezy nie pozostają na miejscu wystarczająco dobrze, aby można było jeść takie rzeczy jak jabłka lub mięso.