Wielu rolników którzy posiadają duże uprawy warzyw lub owoców decyduje się na wybudowanie specjalistycznej chłodni, wówczas mogą przez dłuższy czas przechowywać zbiory.

Ma to wiele zalet, ceny plonów w czasie zbiorów są zazwyczaj niższe niż w innym okresie, dlatego też możliwość przechowania pozwoli zarobić na nich więcej w innym terminie. Trzeba jednak pamiętać iż musi być to odpowiednio przygotowana chłodnia, obecnie do budowy chłodni wykorzystuje się konstrukcje stalowe, dzięki którym można znacznie obniżyć koszty budowy. W przypadku budynków murowanych koszty postawienia chłodni będą dużo większe.

Z pewnością metalową chłodnię będzie można zbudować szybciej. Trzeba naturalnie zadbać o odpowiednią izolację chłodni. Można to zrobić za pomocą warstw styropianu, jak również wykorzystać w tym celu specjalną piankę uszczelniająca.

Innym pomysłem będzie także specjalna wata izolacyjna, trzeba oczywiście przeliczyć co najbardziej będzie nam się opłacało.

Tutaj także trzeba pokreślić na jakiej temperaturze nam zależy im niższą temperaturę będziemy chcieli uzyskać tym trzeba będzie zadbać o lepszą izolację. Naturalnie trzeba także pamiętać o dachu, który najbardziej będzie wystawiony na działanie promieni słonecznych. Nie bez znaczenia będzie także kolor naszej chłodni. Naturalnie wybierany będzie kolor jasny, najbardziej ogrzewa się blacha czarna. Bardzo ważny w całym systemie będzie agregat, który musi być dopasowany do gabarytów naszej hali. Im większa hala, tym potrzebny będzie mocniejszy agregat. Oczywiście w całej hali musi być utrzymywana niska temperatura przez cały czas, równie ważnym czynnikiem będzie także odpowiednia wilgotność. Jeżeli w pomieszczeniu będzie zbyt sucho owoce i warzywa zaczną po prostu wysychać. Wówczas tracą swoją wagę, dlatego też nie można dopuścić do zbytniego spadku wilgotności. Obecnie tego rodzaju rozwiązania nadzorują specjalistyczne systemy, które automatycznie regulują temperaturę oraz wilgotność. W takich warunkach powinno się odbywać przechowywanie pomidorów, jak również innych owoców i warzyw.