Dębowe podłogi doskonale się prezentują zarówno w większych jak oraz mniejszych pod względem metrażu pomieszczeniach domowych. Też dębowe parkiety doskonale się wyróżniają na tle odmiennych.

Parkiety są o sporo bardziej wytrzymałe, porównując je do podłóg panelowych możemy dostrzec ważną różnicę. Wybierając parkiety do własnego mieszkaniu możemy naturalnie znacznie lepiej podkreślić wyjątkowość każdego z pomieszczeń. Taki materiał fantastycznie sprawdza się również w kuchni łączonej z salonem bądź także jadalnią. Nie zawsze należy wybierać tylko panele podłogowe, jakie stają się bardziej oklepanym materiałem. Z czasem podłogi z drewna zarysowują się, matowieją i rozsychają. Dzieję się to ze względu na temperaturę, ale także działanie światła, wilgoć, czy też obecność różnych punktów ciepła, takich jak kaloryfer, czy kominek. Podłogi także rysują się podczas przesuwania krzeseł czy stołów, jest to naturalny proces, więc trzeba się liczyć z tym iż raz na 5 czy 10 lat trzeba będzie zadbać o podłogę. Pierwszym etapem pracy będzie zdjęcie wierzchniej warstwy farby czyli cyklinowanie. Dzięki temu możemy zniwelować wiele różnych niedoskonałości drewna.

Cyklinowanie zwykle odbywa się za pomocą specjalistycznych maszyn, takich jak cykliniarka bębnowa lub cykliniarka taśmowa.

W przypadku małych powierzchni, rys na drewnianej podłodze można szlifować za pomocą ręcznego drobnego papieru ściernego lub wełny stalowej. Przygotowanie do cyklinowania polega na usunięciu mebli i przedmiotów gospodarstwa domowego z pokoju, sprawdzeniu całej powierzchni podłogi. Prace związane z odnowieniem parkietu wykonując firmy wykonujące cyklinowanie parkietu i podłóg bezpyłowe, układanie – Gdańsk układanie parkietu Gdańsk. W przypadku remontu urządzenia bezpyłowe są bardzo ważne, aby nie zapylić wszystkich pomieszczeń. Nawet przykrycie wszystkiego folią może nie być wystarczające, ponieważ unoszący się pył będzie wchodził we wszystkie zakamarki. Dlatego obecnie stosuje się cykliniarki bezpyłowe, które zbierają odpady do worka. Jest to oczywiście bardzo duża oszczędność czasu, przykładowo w przypadku przygotowania powierzchni do lakierowania.