Oświetlenie LED stało się coraz bardziej popularne i ludzie zaczynają zamieniać swoje standardowe żarówki na LED. Diody LED zużywają od 80 do 90 procent mniej energii niż żarówki i lampy halogenowe.

Chociaż LED może być droższy w zakupie, efekty użytkowania w dłuższej perspektywie zapewnią odzyskanie pieniędzy, ponieważ zauważysz, że oszczędzasz na rachunku za energię. Technologia LED ma dłuższą żywotność niż oświetlenie standardowe. Żywotność oświetlenia LED wynosi zwykle od 15 000 godzin do 50 000 godzin, czyli co najmniej od 2 do 10 lat. Na przykład, jeśli światło LED świeci nieprzerwanie przez 8 godzin dziennie, a jego żywotność wynosi 30 000 godzin, lampa ta będzie działać przez co najmniej 7 lat, więc wyobraź sobie, że jeśli używasz lampy mniej niż 8 godzin dziennie, lampa może trwać 15 lat i więcej. W porównaniu ze światłem żarowym trwa to około 1000 godzin (1 miesiąc), światło halogenowe trwa około 2000 godzin (2 miesiące), a inne energooszczędne światła około 5000 godzin (6 miesięcy). Dlatego diody LED są zdecydowanie dłużej trwającym światłem. Żarówki tradycyjne i halogenowe stają się bardzo gorące, dlatego należy bardzo ostrożnie wymieniać je, aby się nie poparzyć. Czasami tego rodzaju żarówki stają się tak gorące, że mogą wybuchnąć, a szkło może rozbić się, wysoka temperatura może powodować pojawienie się czarnych plamek na powierzchni szkła.

Diody LED nie robią żadnej z tych rzeczy, ponieważ emitują tylko niewielką ilość ciepła lub wcale. W przeszłości diody LED były tylko w jasnych, chłodnych, białych kolorach, jednak z czasem to się zmieniło i można uzyskać oświetlenie LED w wielu różnych kolorach i temperaturach światła. W przypadku tradycyjnych żarówek i żarówek halogenowych temperatura barwowa w stopniach Kelvina jest mniej więcej stała. Montowanie i rozmieszczenie oświetlenia ułatwiają profile aluminiowe led. LED ma teraz różne formy, na przykład ciepłą biel, neutralną i chłodną biel. W ostatnich latach stała się również możliwość zmiany koloru źródła światła. Możesz zmienić temperaturę białego światła, a nawet dodać odważne kolory, jeśli chcesz.