Jeszcze nie tak dawno terminem kreatywności posługiwano się sporadycznie, żeby nie powiedzieć nad wyraz rzadko. W ciągu zaledwie kilku lat urosła ona jednak do rangi jednej z czołowych kompetencji miękkich. Kreatywności oczekują pracodawcy, duże i małe firmy. Jej udoskonalenie znajduje się na liście rzeczy do zrobienia wielu ludzi.

Dostrzegają oni bowiem zależność pomiędzy tą cechą a sukcesem na wielu polach aktywności. Kreatywność przydaje się w życiu zawodowym, to wiadomo. Nieco większym zaskoczeniem pozostaje fakt, jak bardzo bywa pomocna w osiąganiu prywatnych celów. Dobra informacja jest natomiast taka, że osoby dostrzegające u siebie kreatywne deficyty mogą doskonalić twórcze, nieszablonowe myślenie.

Twórcze hobby

Kreatywność, tudzież pomysłowość czy twórcze myślenie, kształtuje się głównie poprzez własne wybory. Przykładowo można kupić gotowy produkt lub postawić na DIY. Ten ostatni termin w sporym uproszczeniu odnosi się do rękodzieła. Zgodnie z filozofią zrób to sam da się wyposażyć dom, naprawić sprzęty czy ozdobić ogród. W zasadzie nie ma tu granic, a wielu współczesnych konsumentów świadomie odrzuca gotowe rozwiązania na rzecz samodzielnego kombinowania, szukania nietypowych pomysłów i radzenia sobie na własną rękę. Jak to się ma do kreatywności? Otóż tym, co jej najbardziej szkodzi są utarte schematy. Codzienna rutyna i aktywność sprowadzona do minimum tworzą warunki, w których Ludzki mózg nie może się rozwijać. Człowiek się nudzi, a znużenie to jedna z największych przeszkód do bycia bardziej kreatywnym. Dlatego jak najszybciej warto poszukać sobie jakiegoś hobby. Grunt by było to działanie, wymuszające wyjście ze strefy komfortu. Mierzenie się z nowymi wyzwaniami i bodźcami pozytywnie wpływa na twórcze myślenie.

Większa otwartość na świat

Co jeszcze, poza DIY, da się zrobić dla swojej kreatywności? Na początek wystarczy zmienić drogę do pracy, a przynajmniej pokonać ją w inny sposób. Zamiast zamykać się w samochodzie, warto wybrać komunikację miejską. Usłyszane tam rozmowy często są wielką inspiracją. W czasie wolnym liczy się natomiast próbowanie nowych rzeczy. Owszem, można mieć swoje ulubione urlopowe miejsce, ale kreatywności bardziej sprzyja różnorodność. Zmiana kierunku podróży jest często wstępem do przeżycia przygody. Tak samo jak wybór nietypowego dla siebie otoczenia. Nie oznacza to konieczności przymuszania się do rzeczy, które nie sprawiają przyjemności. C

Czasami jednak niektóre aktywności skreśla się z góry. W imię własnej kreatywności nie należy tego robić. Lepiej dawać szansę nowościom, najwyżej się tego nie powtórzy. Chcąc być bardziej twórczym, dobrze otaczać się ciekawymi ludźmi. Zamknięty w sobie introwertyk bywa wiernym przyjacielem, niestety rzadko skłania do próbowania czegoś nowego. A jak już wielokrotnie wspominano, rutyna bywa szkodliwa dla kreatywności. W pracy nad nią nieodzowne są natomiast kontakty z różnymi ludźmi. Ludzi kreatywnych wyróżnia otwartość oraz szerokie grono przyjaciół.

Zobacz asortyment, jaki ma hurtownia artykułów dekoracyjnych – dla osób kreatywnych i nie tylko!