Jeśli zdecydujesz się na posiadanie samochodu elektrycznego, nie tylko zmniejszysz zanieczyszczenie środowiska spalinami i ślad węglowy, ale również oszczędzić pieniądze.

Obecnie powstaje coraz więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w miejscach publicznych, możemy również zakupić ładowarkę do zastosowania w domu, zatem nie będziemy mieli problemów z naładowaniem baterii naszego samochodu. Łatwy dostęp do stacji ładowania zachęca coraz więcej osób do wyboru samochodu elektrycznego. Warto również wiedzieć, gdzie ładować samochód elektryczny i jakim rodzajem ładowarki, aby uzyskać jak największy zasięg z akumulatora i obniżyć koszty użytkowania pojazdu.

Ekologiczne samochody z napędem elektrycznym

Jak wykorzystać potencjał samochodu elektrycznego

Chociaż początkowy koszt zakupu pojazdu elektrycznego jest często wyższy niż innych rodzajów samochodów, pojazdy elektryczne mogą być tańsze w eksploatacji ze względu na niższy koszt energii elektrycznej w porównaniu z benzyną lub olejem napędowym. Ładowanie pojazdu w domu, przykładowo w nocy, zwykle daje największe oszczędności. Punkty ładowania można instalować w domach z garażem lub podjazdem, w miejscach pracy, na osiedlach, w centrach miast, na parkingach publicznych oraz w miejscach docelowych, takich jak centra handlowe, stacje paliw czy stacje obsługi i serwisowania pojazdów.

Wolne punkty ładowania są często najtańsze w użyciu i są odpowiednie, gdy pojazdy są zaparkowane przez około osiem godzin, na przykład w godzinach pracy lub w nocy. Szybkie ładowarki są idealne, gdy pojazdy są zaparkowane przez kilka godzin, dwie do czterech. Znajdziemy również ładowarki do samochodów elektrycznych, które pozwalają na szybkie naładowanie pojazdu, zwykle do 80% w około 30 minut. Jednak takie szybkie punkty ładowania mogą być najdroższe w użyciu i nie można ich instalować w domu.

Większość ładowania pojazdu będzie odbywała się w domu, zwykle w nocy. Jeśli posiadasz podjazd lub garaż, najtańszym i najwygodniejszym sposobem jest zainstalowanie dedykowanej ładowarki do samochodów elektrycznych. Może to również pomóc zrównoważyć sieć elektryczną, ładując pojazd elektryczny poza godzinami szczytu, na przykład w nocy, kiedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest mniejsze.