Węże przeznaczone do hydrauliki siłowej są używane powszechnie w wielu różnych obszarach przemysłu. Jakie materiały używane są do ich wyprodukowania?

W hydraulice siłowej bardzo ważne jest dobranie odpowiednich typów węży, które przeznaczone są do przesyłania czynników roboczych, na przykład olejów. Właśnie dlatego powstały węże hydrauliczne, które charakteryzują się optymalnymi parametrami wymaganymi w takim obszarze.

Gumowe węże hydrauliczne

Najczęściej stosowane są gumowe węże hydrauliczne. Do ich wykonania stosowane są wysokie klasy gumy. Takie przewody pracują w szerokiej gamie temperatur i mogą wytrzymać bardzo wysokie ciśnienie dochodzące nawet do 420 bar.

Takie węże hydrauliczne są dodatkowo wzmacniane, aby mogły one wytrzymać tak wysokie ciśnienie. Stosowane są wtedy dodatkowe oploty, czyli elementy oplatające wąż, by zabezpieczyć go przed pęknięciem.

W przypadku, gdy węże hydrauliczne nie muszą wykazywać dużej odporności na ciśnienie, stosuje się warianty z oplotami tekstylnymi. Gdy jednak ważna jest dodatkowa ochrona, wtedy wykorzystywane są węże hydrauliczne z oplotami z drutu stalowego – od jednej o nawet sześciu warstw.

Metalowe węże hydrauliczne

Inna opcja to metalowe węże hydrauliczne. W tym przypadku mamy do czynienia z przewodami produkowanymi z odpowiednio dobranych blach ze stali nierdzewnej. Blachy te cięte są na cienkie pasy – przygotowuje się z nich następnie plecionki, które odpowiadają za odpowiednią trwałość takich przewodów.

W porównaniu do gumowych węży hydraulicznych te metalowe są przeznaczone do stosowania w środowiskach o wyższej temperaturze – nawet do kilkuset stopni Celsjusza, a także pyz niskich temperaturach – współpracują z tak zwanymi gazami kriogenicznymi.

Wobec tego w użyciu znajduje się obecnie wiele różnych typów przewodów jak węże hydrauliczne – z dokładnymi ofertami producentów można zapoznać się przez internet. Również węże hydrauliczne można kupować za pośrednictwem internetu – można zamawiać je też z usługą zakuwania, czyli wykonania końcówek.