Chrapanie spowodowane jest nieprawidłowym ułożeniem naszych dróg oddechowych w czasie snu, dlatego też kiedy chrapiemy powinniśmy poszukać dla siebie odpowiedniej pozycji snu.
Zdecydowana większość osób dotkniętych chorobą nie potrzebuje żadnego leczenia poza prostą poradą. Dla wielu pomocnym środkiem jest ochraniacz na zęby specjalnie przystosowany przez lekarza lub dentystę mającego doświadczenie w leczeniu chrapania. Powszechnie wykorzystywane są także szyny na chrapanie, szynę należy dopasować indywidualnie, zlecając stomatologowi lub ortodoncie pobranie wycisku górnej i dolnej szczęki. Szyna, która jest wykonana z miękkiego tworzywa sztucznego, lekko wypycha dolną szczękę do przodu. Dzięki temu drogi oddechowe są drożne, zapobiegając chrapaniu, a tym samym bezdechowi sennemu. Zaleca się zmniejszenie masy ciała, ponieważ nadwaga prowadzi do gorszych wyników leczenia i zwiększa ryzyko chorób serca. Większość osób dotkniętych chorobą chrapie mniej, leżąc na boku lub z lekko uniesioną górną częścią ciała. Spożycie alkoholu i stosowanie środków nasennych często pogarsza objawy, ponieważ mięśnie są wtedy jeszcze bardziej rozluźnione. Palenie jest czynnikiem ryzyka, ponieważ prowadzi do zwiększonego przekrwienia błony śluzowej nosa. Należy zadbać o wystarczającą ilość snu, ponieważ chrapanie nasila się podczas bardzo głębokiego snu w wyniku zmęczenia. Operację należy rozważyć w przypadku wyraźnych objawów wpływających na zdrowie, życie społeczne i rodzinne. Może być zalecane zmniejszenie masy ciała, ponieważ nadwaga prowadzi do gorszych wyników leczenia i zwiększa ryzyko chorób serca.
Większość osób mniej chrapie, leżąc na boku.
Możesz włożyć do piżamy czy koszuli nocnej przedmiot który sprawia, że spanie na plecach jest niewygodne, dlatego automatycznie przewracamy się na bok. Niewielkie uniesienie górnej części ciała i głowy również zmniejsza chrapanie u niektórych pacjentów. Głowa nie powinna być jednak zbyt wysoko, ponieważ może to zaostrzyć objawy. Jeżeli inne sposoby na chrapanie nie pomagają wówczas warto wypróbować także leki na chrapanie, które mogą przynieść nam prawdziwą ulgę. Dobrym przykładem jest: http://sposobynachrapanie.pl/snoran-plus-sklad-dzialanie-opinie-czy-jest-skuteczny-i-bezpieczny/.