Opakowanie kartonowe, niezależnie od tego, czy jest to opakowanie żywności, opakowanie kosmetyków, opakowanie elektroniki czy opakowanie na ubrania, ma na celu przede wszystkim ochronę przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Dużą wagę przykładamy również do ładnego wizualnie i estetycznego zapakowania prezentu, bez względu na to, jakim przedmiotem chcemy obdarować wybraną osobę. Pakując prezent przede wszystkim zastanów się, jakie wrażenie ma wywołać opakowanie. Prezenty należy pakować nie tylko w sposób bezpieczny i zapobiegający uszkodzeniom, ale także w sposób ciekawy i wzbudzający zainteresowanie. Podobnie jest w przypadku różnych produktów codziennego użytku, podarki i upominki są dostarczane w jakimś opakowaniu. Takie opakowanie ma wiele różnych ról, a obejmują one ochronę, bezpieczeństwo, zwiększoną użyteczność, atrakcyjny wygląd, optymalny projekt i specyficzne wymagania klientów, by wymienić tylko kilka. Jednak to, co często postrzega się w przypadku opakowań na produkty lub prezenty, to przeznaczenie jednorazowe. Albo jest ono zdejmowane, aby zacząć korzystać z trzymanego w środku produktu, albo wyrzucany, gdy tylko skończy się zawartość opakowania. Prezenty możemy zapakować w torebki papierowe lub pudełka

Wynik jest taki sam, ponieważ zużytego opakowania nie wykorzystuje się najczęściej ponownie.

Nie znaczy to oczywiście, że ma być byle jakie i nieatrakcyjne wizualnie. Obecnie z powodu zanieczyszczenia środowiska najczęściej używa się opakowań do prezentów papierowych i kartonowych w postaci torebek i pudełek. Dobrej jakości pudełka na prezenty są nie tylko trwałe, ale mogą mieć różne kolory i nadruki, które wybieramy do okoliczności lub zawartości, jaką w nie włożymy. Plastik, jako materiał opakowaniowy, szkodzi środowisku, zanieczyszczając naturalne krajobrazy, rozkładając się na drobne mikroplastiki i kończąc na oceanach i morskiej różnorodności biologicznej. Dodatkowo jako materiał do pakowania prezentów, plastik czy foliowa torba nie nadają się, ponieważ nie są odpowiednie wizualnie. Estetyczne i dopracowane opakowanie stanowi ważny element wręczania prezentów.