Naprawy blacharskie to jedna z tych czynności które musimy wykonać, jeżeli mieliśmy pecha i uczestniczyliśmy w stłuczce. To ile zajmie ich wykonanie zależy od tego, jak bardzo został zniszczony nasz samochód oraz od tego, czy jesteśmy sprawcą, czy też tak zwaną ofiarą wypadku.

To bowiem bardzo często wyznacza możliwości jakie mamy jak chodzi o wykonanie napraw oraz miejsca, w jakich mogą być przeprowadzone. Gdy sami mamy wykonać na swój koszt naprawy blacharskie, bardzo często decydujemy się na to, aby wybrać najbliższy warsztat, który doskonale znamy. Często także powodem dla którego wybieramy konkretny warsztat jest także cena, jaką warsztat życzy sobie za wykonanie napraw. Nieco inaczej to wygląda gdy mowa o sytuacji, kiedy mamy wykonać naprawy powypadkowe których koszt pokryje firma ubezpieczeniowa. Jeżeli ktoś opłaca ubezpieczenie Auto Casco, to wówczas w każdej chwili może z niego skorzystać aby dokonać tego typu napraw. Należy się jednak upewnić, czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie życzy sobie w takiej sytuacji, aby naprawy były wykonane jedynie we wskazanych warsztatach. W innej sytuacji bowiem możemy nie uzyskać pieniędzy z ubezpieczenia. Podobnie wygląda sytuacja, gdy powypadkowe naprawy blacharskie mają być opłacone z ubezpieczenia OC sprawcy. W takich sytuacjach bardzo często mamy jeszcze wybór pomiędzy tak zwanymi naprawami gotówkowymi lub bezgotówkowymi. Gdy decydujemy się na naprawy gotówkowe, często zjawia się rzeczoznawca, który ocenia, jaka jest wartość uszkodzeń i ile będzie wynosiła ich naprawa. Jeżeli kwota nam odpowiada, wówczas często otrzymujemy gotówkę i towarzystwo nie wnika, w jakim miejscu dokonujemy napraw.

Gdy decydujemy się na naprawy bezgotówkowe, wtedy musimy dokonać naprawy w jednym ze wskazanych warsztatów. Ten po wykonaniu prac wystawia fakturę za wykonane usługi nie nam, jako klientowi, lecz wysyła ją do towarzystwa ubezpieczeniowego, które na tej podstawie dokonuje płatności. Często mamy możliwość samodzielnej decyzji, w jaki sposób chcemy wykonać naprawę. Wiele osób zanim podejmie decyzję dowiaduje się w pobliskim warsztacie, ile będzie kosztowała naprawa samochodu, po czym sprawdzają, jaką kwotę proponuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli jest ona drastycznie niższa niż kwota, jaką warsztat życzy sobie na naprawę, zazwyczaj nie pozostaje nic innego, jak decyzja o naprawie bezgotówkowej. Z każdym rokiem towarzystwa ubezpieczeniowe zauważają coraz większą ilość osób, które na taki sposób naprawy auta się decydują. Obecnie bardzo popularne jest usuwanie wgnieceń bez lakierowania, dzięki czemu możemy zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy.