Doradca finansowy najczęściej kojarzy nam się z osobą wspierającą w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego, lub też specjalistą pracujących w dużych korporacjach. I najczęściej tak właśnie to wygląda, jednak nie ma określonej ścieżki zawodowej która pozwoliłaby pełnoprawnie nazwać się doradcą finansowym.

Wystarczy mieć dużo doświadczenia i wiedzy w tym zakresie, i właściwie już można mianować się tą nazwą. Jak jednak zostać dobrym doradcą kredytowym, i z sukcesami spełniać się w tej branży?

Doświadczenie warte więcej niż złoto

Osoby które pełnią rolę doradców finansowych dużych kontrahentów czy klientów indywidualnych muszą posiadać duże doświadczenie sprzedażowe, które pozwala im trafnie oceniać najróżniejsze oferty oraz podejmowane decyzje. Niezmiernie ważne jest również ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy finansowej, co pozwala im trafnie analizować i wyciągać wnioski. Najlepiej oczywiście, jeżeli ma również wykształcenie wyższe w kierunku zarządzania oraz finansów, a także szeroką wiedzę na temat działalności banków, instytucji finansowych oraz ogólnie pojętego prawa. Innymi słowy, człowiek wykonujący ten zawód musi wiedzieć, co w trawie finansowej piszczy!

Doradztwo finansowe a zarobki

Jak kształtują się zarobki przedstawiciela handlowego? Najczęściej opiera się to na współpracy z dużym bankiem bądź instytucją, której produkty taka osoba sprzedaje. Jej wynagrodzenie opiera się wówczas na systemie prowizyjnym. Taka usługa w tym przypadku jest darmowa dla potencjalnych klientów, jednak często okazuje się, że doradztwo sprowadza się wyłącznie do sprzedaży konkretnego produktu, na którym doradca zarobi. Inną możliwością jest założenie własnej działalności gospodarczej, wówczas klienci muszą płacić za świadczenie im określonych usług, jednak na tą współpracę często decydują się duże firmy, którzy potrzebują wsparcia merytorycznego oraz analitycznego doradców finansowych na najwyższym poziomie. Jest jeszcze trzecia możliwość wykonywania tego zawodu, a mianowicie doradztwo finansowe w zakresie giełdy oraz maklerstwa, gdzie należy wykazać się już specjalistyczną i ścisłą wiedzą w tych dziedzinach. Jednak to właśnie osoby obracające się w tej tematyce mogą liczyć na najwyższe wynagrodzenia.

Czy każdy może być doradcą finansowym?

Specjalistyczna wiedza w zakresie finansów oraz doświadczenie sprzedażowe nie są jedynymi cechami jakie musi posiadać dobry doradca finansowy. Prócz tego musi wykazywać się jakże wysokimi zdolnościami analitycznymi, by móc trafnie oceniać konkretne sytuacje oraz doradzać klientowi tak, by osiągnął on zysk i zamierzony efekt. Dodatkowo bardzo ważna jest odpowiednia prezencja, wszak pierwsze wrażenie oraz wygląd człowieka zwykle mówi o nim bardzo dużo. Wysoko rozwinięte zdolności komunikacyjne pozwolą mu z kolei na owocne negocjacje z klientami, oraz przekonywanie do podejmowania słusznych decyzji oraz wysnuwania odpowiednich wniosków. Jeśli spełniasz te wszystkie warunki istnieje duża szansa, że będziesz świetnym doradcą finansowym!

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o doradztwie kredytowym lub skorzystać z usług doradcy, sprawdź stronę https://tomaszwostal.pl/ – dowiedz się więcej.