Zdecydowana większość dorosłych osób nie chce prowadzić życia w pojedynkę i dąży do tego, aby stworzyć trwały związek z drugą osobą. Bardzo często okazuje się, że nie jest łatwo znaleźć tę właściwą osobę. Gdy jednak wreszcie się to uda, po krótkim etapie spontanicznych randek i spotkań zwykle wchodzimy w fazę trwałego związku.

Jak wygląda związek na samym początku?

Początki wszystkich związków, które zrodziły się z obustronnej fascynacji są bardzo udane. W fazie zakochania pary uwielbiają ze sobą przebywać, tracą poczucie czasu, bardzo tęsknią, gdy zdarzy się rozłąka i najchętniej spędzają czas tylko we dwoje. Początkowej fazie związku towarzyszy radość, podekscytowanie i pewna tajemnica. Jesteśmy wtedy bardzo szczęśliwi i gotowi na to by zrobić wiele dla partnera. Faza początkowa zawsze kiedyś się kończy, zanikają motyle w brzuchu, jest już coraz mniej niewiadomych i przychodzi szara codzienność. Bardzo często to właśnie ten kolejny etap weryfikuje trwałość związku. Okazuje się, że wcale nie jest łatwo dbać o relację, która trwa jakiś czas.

Dlaczego z biegiem czasu przestajemy się starać?

Bardzo częstą przyczyną, tego, że związki się kończą jest fakt, że w pewnym momencie partnerzy przestają się starać. Dlaczego tak się dzieje? Gdy znamy się bardzo krótko, odczuwamy zafascynowanie drugą stroną i pragniemy robić wszystko, aby postawić siebie w dobrym świetle. Bardzo często na tym początkowym etapie gramy kogoś, kim nie jesteśmy, bo chcemy zyskać akceptację partnera. Wiele osób zgadza się na robienie rzeczy, których nie lubi, tylko po to by zadowolić drugą stronę. Z czasem jednak przestaje nam się chcieć udawać i pokazujemy swoje prawdziwe wnętrze. Podobnie jest ze staraniem się o dobry wygląd czy porządek w mieszkaniu. Na początku bardzo przejmujemy się tym, co druga strona o nas pomyśli i staramy się bardzo. Z czasem zaczynamy czuć się wobec siebie coraz bardziej swobodnie i przywiązujemy mniejszą wagę do rzeczy zewnętrznych.

Przestajemy się starać również, dlatego, że czujemy się pewnie w związku, wydaje nam się, że nie trzeba już zabiegać, bo wszystko jest ustalone i trwałe. Takie myślenie bardzo często jest zawodne, bo zaniedbywany partner może w międzyczasie zbliżyć się, z kimś innym, kto poświęci mu więcej uwagi, doceni go.

Co robić aby związek zawsze był udany?

Z całą pewnością o związek dbać należy w każdej jego fazie. Trzeba, więc poświęcać swojemu partnerowi dużo czasu i uwagi. Warto dużo rzeczy robić wspólnie na przykład: wyjścia do znajomych, uprawianie sportu, hobby, wyjazdy. Nie oznacza to jednocześnie, że trzeba ze sobą przebywać stale. Każda strona powinna mieć także swój odrębny świat, pracę, znajomych, bo dzięki temu partnerzy są dla siebie ciekawsi.

Jest sprawą oczywistą, że z czasem do długiego związku wkrada się nuda, bo partnerzy dobrze się znają. Warto, więc z taką rutyną walczyć poprzez prezenty bez okazji, wyjazdy niespodzianki czy mówienie sobie coraz to nowych komplementów. Partnerzy powinni siebie nie tylko wspierać w trudnych chwilach, ale także inspirować do działania, popychać do przodu, zachęcać do rozwoju.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o relacjach damsko-męskich, np. jak powinna wyglądać pierwsza randka, sprawdź blog o uwodzeniu Uwodzenie.org