W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują dzbanki i butelki służące do filtrowania wody kranowej. Wielu konsumentów obawia się, czy woda poddana takiemu procesowi jest jakościowo taka sama jak woda butelkowana. Jakie są zalety filtrowania wody kranowej? Czy taka woda ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Oto największe fakty i mity dotyczące filtrowania wody kranowej.

 

Czy filtrując wodę kranową uzyskamy wodę demineralizowaną?

Największym mitem dotyczącym filtrowania wody kranowej jest stwierdzenie, że po procesie filtrowania uzyskamy wodę demineralizowaną lub pozbawioną większości minerałów. Głównym zadaniem filtracji wody jest zmniejszenie jej twardości, a więc usunięcie soli dostarczających jonów wapnia i magnezu. Sole te nie są jednak usuwane w całości, a jedynie pozbywamy się ich nadmiaru. Filtry dodatkowo zatrzymują ewentualne cząstki stałe np. rdzę lub drobne cząsteczki zawiesiny. W konsekwencji uzyskujemy wodę, która zawiera często więcej minerałów, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, niż butelkowana woda źródlana lub niskozmineralizowana butelkowana woda mineralna.

 

Składniki filtrów mogą przenikać do wody i stanowić zagrożenie dla zdrowia

Nieprawdą jest, że którykolwiek ze składników filtra może przenikać do wody i wpływać negatywnie na stan zdrowia. Filtr wykonany jest z węgla aktywnego, pozyskiwanego z nasion i łupin roślinnych. Jest to produkt w pełni naturalny i szeroko stosowany między innymi w farmacji. Węgiel aktywny posiada bardzo dobre właściwości absorpcyjne, dzięki czemu pochłania z wody kranowej jony chloru, detergenty, pestycydy i zanieczyszczenia organiczne. Filtr obudowany jest w plastikową osłonkę, wykonaną z wysokiej jakości polimerów, które nie zawierają bisfenolu. Na dnie dzbanka lub szklanki możemy zaobserwować drobne, czarne cząsteczki – są to drobinki węgla aktywnego, które oprócz aspektu wizualnego nie mają żadnego wpływu na nasze zdrowie i stan przefiltrowanej wody.

 

Woda przefiltrowana jest słabszej jakości od wody butelkowanej

To często powielany mit dotyczący wody filtrowanej. Należy pamiętać że woda wodociągowa, która leci z naszego kranu jest systematycznie i szczegółowo badana przez państwowe jednostki kontrolujące m.in. Sanepid. Codziennie badane są najważniejsze parametry, a czas przebywania wody w sieci wodociągowej jest stosunkowo krótki. Po przefiltrowaniu uzyskujemy wodę bardzo wysokiej jakości, którą możemy śmiało spożywać. Woda butelkowana jest często magazynowana i transportowana w różnych warunkach, często odbiegających od zalecanych, co ma bezpośredni wpływ na jakość wody i plastiku, w którym została umieszczona.

 

Najważniejsze fakty dotyczące wody filtrowanej

Filtrowana woda kranowa posiada bardzo dobrą jakość do spożycia oraz jest w 100% bezpieczna. Wybór dzbanka filtrującego, zamiast wody butelkowanej może być również podyktowany względami ekonomicznymi i ekologicznymi. Kupno filtra raz w miesiącu wyniesie nas dużo mniej, niż zakup niezbędnej ilości wody butelkowanej dla naszej rodziny. Dzięki temu mocno ograniczamy zużywanie plastiku, który ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne. Więcej o mitach i faktach dotyczących wody filtrowanej dowiedzieć możemy się z wywiadu przeprowadzonego z ekspertami w tej dziedzinie – link do wywiadu.