Zastawienie nieruchomości to sposób na w miarę szybki zastrzyk pieniędzy. Udając się do banku, trzeba co prawda być gotowym do wypełnienia formalności, ale wniosek powinien zostać sprawnie rozpatrzony. Zwłaszcza gdy pożyczkobiorca stawi się z kompletem niezbędnych dokumentów.
Zaletą skorzystania z takiego produktu bankowego jest możliwość uzyskania znacznego wsparcia finansowego bez konieczności tłumaczenia się, na co pójdą pożyczone pieniądze. To zasadnicza różnica, dzieląca pożyczki pod zastaw nieruchomości od kredytów hipotecznych.
Kiedy rozważyć pożyczki pod zastaw nieruchomości?
Trochę paradoksalnie pieniądze uzyskane w ten sposób można wykorzystać na zakup nieruchomości. To jednak pożyczkobiorca decyduje, na co ostatecznie zostaną wydane środki. Nie musi składać na ten temat wyjaśnień, bankowi czy firmie pożyczkowej wystarczy gwarancja w postaci już posiadanej nieruchomości. Można ją zastawić w celu dalszych inwestycji na rynku pierwotnym czy wtórnym. Pożyczki pod zastaw nieruchomości to jednak rozwiązanie o bardziej wszechstronnym zastosowaniu.
Przeznacza się ją na remont, wakacje czy edukację dzieci. Eksperci przestrzegają jednak przed nieprzemyślanym wydawaniem nie swoich pieniędzy. Nawet niskooprocentowana pożyczka pod zastaw nieruchomości wymaga regularnego spłacania. Bywa to sporym obciążeniem dla domowego budżetu, więc tym bardziej nie należy zbyt pochopnie pozbywać się uzyskanych środków finansowych.
Różne formy pożyczek
Zastawianie nieruchomości polskim klientom kojarzy się głównie z kredytami hipotetycznymi. Z biegiem czasu to się jednak zmienia, a kredytobiorcy zaczynają dostrzegać zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości. W porównaniu z kredytami gotówkowymi jest to o wiele niższe oprocentowanie. Decydując się na malejące raty, wydatki związane z zadłużeniem uda się dodatkowo ograniczyć. O ile w umowach hipotecznych klient dokładnie wskazuje nieruchomość, którą zamierza kupić, to w przypadku omawianych pożyczek nie ma takiej konieczności. Wiele osób ceni sobie komfort, związany ze swobodnym zarządzaniem środkami.
Ważne, choć nie najważniejsze, pozostają dochody pożyczkobiorcy. Instytucja udzielająca pożyczki ma solidne zabezpieczenie swojej inwestycji, przez co zdolność kredytowa nie jest podstawą rozpatrywania wniosku. Nie oznacza to jednak, że nie będzie sprawdzana. Przeciwnie, firmy pożyczkowe i banki starają się jak najdokładniej zabezpieczyć swoje interesy. Ludzie posiadający stałe zatrudnienie, a przynajmniej wysokie dochody, to dla nich zdecydowanie atrakcyjniejszy partner biznesowy od kogoś zarabiającego na poziomie minimum. Warto pamiętać, że podczas rozpatrywania wniosku o pożyczki pod zastaw nieruchomości, mogą być analizowane aktualne wydatki ubiegającego się o kredyt.
Patrząc z dystansem na różne formy pożyczek, te związane z zastawianiem nieruchomości, wydają się jednymi z ciekawszych. To stosunkowo bezpieczna inwestycja. Taki krok wymaga jednak dokładnego rozważenia, szczególnie gdy posiada się tylko jedną, aktualnie wykorzystywaną nieruchomość.