Moment, w którym dziecko przekracza mury przedszkolne zawsze pozostaje w pamięci jego rodziców. Od tej chwili pociecha wkracza w nowy etap w życiu, który przygotuje ją do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej oraz rozpoczęcia nauki szkolnej.

Trudny do pokonania lęk separacyjny małych dzieci

Wielu rodziców obawia się posłać swoje pociechy do przedszkola, argumentując tą decyzję silnym przywiązaniem dziecka do opiekunów i lękiem separacyjnym. Zapewne wynika to z troski o dobro dzieci, które są przecież cennymi skarbami dla rodziców i ich ochrona leży w naturze odpowiedzialnego i kochającego rodzica. Jednak edukacja przedszkolna jest niezbędna dla każdego dziecka, a zwłaszcza maluchów, wymagających zerwania emocjonalnej pępowiny z rodzicami.

Zapewne początki nie będą łatwe bowiem dziecko może reagować płaczem i gniewem na wszelkie próby pozostawiania go w placówce przedszkolnej. Jednak z czasem, przy zdrowym i rozsądnym podejściu rodzica, zrozumie, że obecność z przedszkolu nie wiąże się ze stratą mamy czy taty, a jedynie krótką rozłąką na kilka godzin. Dzięki temu maluch zaczyna z coraz większą ochotą i radością odwiedzać przedszkole i spędzać w nim przyjemne i radosne chwile.

Wychowanie przedszkolne kluczem harmonijnego rozwoju każdego dziecka

Uczęszczając do przedszkola, dziecko nabywa wiele cennych umiejętności i wiadomości, dzięki którym lepiej rozumie otaczającą rzeczywistość i świat. To sprawia, że staje się nie tylko doskonale zaopatrzony w wiedzę, ale także bardziej pewnym siebie i świadomym swojej wartości małym człowiekiem. Edukacja przedszkolna, jak żadna inna uczy prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej. Od najmłodszych lat, otoczenie przedszkolne wpaja maluchom podstawowe zasady współżycia w grupie, szacunku, tolerancji i akceptacji innych.

Początkowo maluszki spędzają czas w jednej grupie, ale jakby obok siebie. Jednak z czasem ich zabawy stają się wspólne, a zainteresowania podobne. To właśnie w grupie przedszkolnej nawiązują się pierwsze przyjaźnie, które uczą małych ludzi empatii i okazywania uczuć. Edukacja przedszkolna jest konieczna i niezbędna wręcz dla dzieci bowiem poprzez jej działania maluchy nabywają wiele cennych wiadomości niezbędnych do podjęcia nauki szkolnej.

Poprzez różnego rodzaju zabawy i aktywności w grupie przedszkolnej, dzieci uczą się rozpoznawania literek, cyferek i kształtów. Spędzając czas na kolorowankach i pracach plastycznych, dzieciaki ćwiczą motorykę małą, sprawność paluszków oraz dłoni, co znajdzie odzwierciedlenie w nauce pisania i wszelkich pracach wykonywanych w szkole. Uczestnicząc w zabawach ruchowych doskonale ćwiczą poszczególne partie ciała i podnoszą ogólną sprawność ruchową. Edukacja przedszkolna umożliwia rozwój zainteresowań i talentów bowiem to właśnie w tym miejscu każdy przedszkolak ma świetną okazję do uczestniczenia w różnego rodzaju kołach zainteresowań, które być może odkryją w nim ukryte talenty.

Wpływa wychowania przedszkolnego na małego człowieka jest ogromny i warto, by każdy świadomy i odpowiedzialny rodzic pozwolił swoim pociechom na korzystanie z dobrodziejstw tak wspaniałej instytucji jaką jest przedszkole. Edukacja przedszkolna podjęta od najmłodszych lat przekaże dziecku cenne wartości i sprawi, że wyrośnie na mądrego, znającego swoją cenę szczęśliwego człowieka.

Skorzystaj z oferty edukacyjnej przedszkola Warszawa Praga Południe – dowiedz się więcej