Firmy, które posiadają własny, unikalny znak towarowy, nazwę, powinny zainteresować się możliwością ich rejestracji w Urzędzie Patentowym.

Dzięki temu nie będzie on wykorzystywany przez nieuczciwą konkurencję, należy jednak pamiętać, że sam proces rejestracji firmy nie jest automatycznym zastrzeżeniem prawa do wykorzystywania nazwy czy też logo jako znaku graficznego.

Zastrzeganie nazwy w Urzędzie Patentowym

Jak sprawdzić czy nazwa firmy jest zastrzeżona?

Przedsiębiorstwa często ponoszą dość duże wydatki związane z marketingiem, różnymi formami reklamy. Nieuczciwa konkurencja może to wykorzystywać podszywając wygląd opakowań towarów. W ten sposób firmy starają się wykorzystać naszą renomę, wypuszczać na rynek usługi lub też towary, które łudząco będą przypominały naszą ofertę. Możemy bronić się przed tym rejestrując znaki graficzne, nazwy w Urzędzie Patentowym RP. W tym przypadku po zgłoszeniu Urząd Patentowy zbada czy dana nazwa lub też znak graficzny może być zarejestrowana, nie była wcześniej wykorzystana przez inną firmę. W tym przypadku prawo ochrony znaku towarowego wynosi 10 lat, z możliwością przedłużenia na następny okres 10-letni.

Przed zgłoszeniem nazwy oraz znaku towarowego warto sprawdzić czy jest on unikalny, może posłużyć do tego wyszukiwarka krajowych lub unijnych znaków towarowych. Możemy także skorzystać z ogólnodostępnej wyszukiwarki Google, wpisując nazwę, którą wybieramy dla naszego produktu czy też marki. W ten sposób możemy zidentyfikować firmy, które będą posiadały taką samą lub bardzo podobną nazwę. Mogłoby to powodować problemy z rejestracją w Urzędzie Patentowym. Jednak jeżeli jest to firma działająca w zupełnie innej branży, nasz znak graficzny będzie zupełnie inny, jak również czcionka związana z nazwą będzie się różniła, wówczas mamy szansę na zarejestrowanie znaku graficznego oraz nazwy.

Na stronie internetowej https://manager24.pl/jak-sprawdzic-czy-nazwa-firmy-jest-zastrzezona/ możemy przeczytać dlaczego badanie znaku towarowego jest ważne, w jaki sposób sprawdzić czy logo lub nazwa są zastrzeżone. Dowiemy się także w jaki sposób Urząd Patentowy ocenia podobieństwo poszczególnych znaków towarowych, może być to szata graficzna, brzmienie fonetyczne, czy też porównanie znaczenia znaków oraz nazw.