Papier czy plastik? To debata tocząca się od lat na temat różnych towarów, w tym toreb spożywczych, materiałów do pakowania żywności, patyczków do lizaków, artykułów higieny osobistej i innych produktów jednorazowego użytku.
Najnowszym przedmiotem dla nagłówków jest skromna słomka. Plastikowe słomki do picia są wszechobecne, ale wkrótce ich miejsce mogą zająć papierowe słomki do picia. Podczas rosnącej debaty presja publiczna zmusiła również wielkie firmy takie jak Starbucks, Bon Appétit, Mc’Donalds czy Disney do ogłoszenia własnych planów eliminacji plastikowych słomek czy mieszadeł do napojów. Amerykanie kochają swoje słomki.
Szacuje się, że wykorzystanie tej małej rurki z tworzywa sztucznego wynosi 500 milionów słomek dziennie. W miarę wzrostu presji na ich zakaz, ludzie zwracają uwagę na biodegradowalne lub nadające się do recyklingu alternatywy, takie jak słomki z siana, słomki metalowe i, oczywiście, słomki do picia z papieru. Pomysł na papierowe słomki do picia nie jest nowy. W rzeczywistości jest to stare rozwiązanie ponadczasowego problemu.
Przez stulecia ludzie używali naturalnych słomek wykonanych z życicy, siana lub innych pustych łodyg. Problem polega na tym, że naturalne materiały nadały napojom nieprzyjemny smak i szybko się rozpadały.
Wynalazca Marvin Chester Stone zajął się tym problemem, tworząc „sztuczną słomkę” wykonaną z papieru. Słomki te, opatentowane w 1888 r., zostały wykonane przez nawijanie i przyklejanie paska papieru do cylindra. Cylinder został następnie zanurzony w parafinie, dzięki czemu stał się wodoodporny. Te papierowe słomki do picia nadal rozpadały się z czasem, ale trwały dłużej niż słomki z trawy lub innych roślin i nie zmieniły smaku napojów. Wynalazek Stone’a wystartował, a eko słomki papierowe do picia stały się normą. Ale w latach 60. technologia była na tyle zaawansowana, że plastikowe słomki były tańsze w produkcji i trwalsze niż papierowe słomki. Fakt ten spodobał się rozwijającemu się przemysłowi fast food. Co prowadzi nas do dzisiejszych problemów z zanieczyszczeniem środowiska.