W przypadku robót na wysokości ważne są odpowiednie zabezpieczenia, pracownicy powinni oprócz kasków posiadać specjalne szelki, które będą chroniły ich przed upadkiem z wysokości.

Często stosuje się także specjalne siatki bezpieczeństwa, które możemy zobaczyć często w przypadku remontów różnego rodzaju budynków. Oplatają one szczelnie rusztowania,chroniąc przechodniów. W czasie pracy może bowiem się zdarzyć że pewne narzędzia czy też materiały, mogą spaść, w przypadku nakrętki lub śruby mogło by się skończyć to tragicznie. Poza tym siarka może także chronić samych pracowników. Jest to bardzo dobra wzmocnienie, które może być stosowane wraz z odpowiednimi barierkami. Oczywiście na rynku znajdziemy różne siatki, o różnych oczkach w zależności od potrzeb i zastosowań. Oczywiście w przypadku tego rodzaju rozwiązań trzeba także zastosować specjalny rodzaj stelaża, na którym będziemy mogli zamontować samą siatkę bezpieczeństwa. Siatka musi być bardzo wytrzymała, dlatego często produkuje się je z polipropylenu.

Oczywiście istnieją specjalne regulacje dotyczące budowlanych siatek bezpieczeństwa, które chronią pracowników przed upadkiem z wysokości.

Jest to bardzo ważne zabezpieczenie, które może uratować życie pracownikowi. Dlatego też montaż siatki musi odbywać się dokładnie, i nie można dopuścić do żadnych zaniedbań. Nadzór na rozstawianiem siatki może pełnić przykładowo inspektor BHP. Siatki są bardzo uniwersalne dlatego też można wykorzystać na różnych placach budowy wielokrotnie. Jednak trzeba pamiętać ze w przypadku kiedy wykorzystujemy siatkę wiele razu należy dokładnie ją sprawdzić, aby upewnić się nie posiada ona żadnych rozdarć. Siatki te są szeroko stosowane w budownictwie i są przeznaczone do pracy na wysokościach, a zwłaszcza w przypadku takich konstrukcji jak mosty, kominy, czy też wszędzie tam gdzie pracownicy nie mogą być należycie zabezpieczeni w inny sposób, siatki bezpieczeństwa sprawdzą się doskonale. Korzystanie z siatek bezpieczeństwa pomaga również zapewnić pracownikom swobodę poruszania się bez ograniczeń związanych ze z noszeniem szelek, czy innego rodzaju zabezpieczeń.