Praca dla opiekunek w Niemczech znajduje się w ofercie bardzo wielu firm organizujących wyjazdy zarobkowe za granicę.

Jedną z wiodących agencji opiekunek jest ATERIMA MED, która już od wielu lat organizuje tego typu wyjazdy. I chociaż firma w możliwie najlepszy sposób dba o dobre samopoczucie swoich pracowników (dopasowanie idealnej oferty, całościowe zorganizowanie wyjazdu, oferty kursów językowych, opieka doświadczonego koordynatora i wsparcie na każdym etapie zlecenia), to i tak opieka w Niemczech może wiązać się z wieloma stresującymi sytuacjami. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to praca odpowiedzialna i wymagająca. Dodatkowo opiekunki osób starszych podejmujące zajęcie za granicą są oddalone od rodziny i bliskich. Jednak ze stresem można sobie radzić i zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Wystarczy zastosować kilka sprawdzonych metod.

Zrozumienie swoich emocji

Pierwszym krokiem do opanowania stresu i jego eliminacji jest zrozumienie swoich emocji. Tutaj trzeba zrozumieć, iż przyczyn gorszego samopoczucia u opiekunki osób starszych może być kilka – tęsknota za domem, ciężki stan podopiecznego, słaba znajomość języka obcego, nadmiar obowiązków i wiele innych. Dlatego też trzeba rozpoznać przyczynę, która odpowiada za ten stan. Dopiero potem można z nim walczyć za pomocą różnych metod. 

Zadbanie o dobre relacje z podopiecznym

Praca opiekunki bywa niełatwa – wie o tym każda osoba, która ma doświadczenie w tym zawodzie. Seniorzy bywają bardzo różni, co jest uzależnione od ich wieku, chorób czy charakteru. Jednak najlepszym wyjściem w każdej z tych sytuacji jest zadbanie o dobre relacje z podopiecznym. Nić porozumienia czy sympatia to doskonały sposób na to, aby opieka była łatwiejsza, a wykonywana praca wiązała się nie tylko z obowiązkiem, ale też z radością i satysfakcją. Jednocześnie warto pamiętać o tym, iż seniorom też nie jest łatwo. Dlatego opiekunka osób starszych powinna zadbać o dobrą komunikacją z podopiecznym, otworzyć się na jego potrzeby i sprawić, by senior czuł się bezpiecznie, komfortowo i po prostu dobrze. Wbrew pozorom nie jest to trudne, a nagrodą będzie lepszy kontakt z podopiecznym i mniej stresująca praca.

Praca opiekunki osób starszych - jak radzić sobie ze stresem?

Zachowanie swoistego dystansu

Praca opiekunki w Niemczech wymaga szczególnych cech charakteru – wyrozumiałości, empatii, cierpliwości, umiejętności słuchania, pracowitości i wielu innych. Ale to nie wszystko. Równie ważny jest swoisty dystans, który pozwoli na oddzielenie spraw zawodowych od osobistych i prywatnych. Dla wielu osób jest to oczywistość, jednak wiele opiekunek osób starszych czasami o tym zapomina (co wynika ze specyfikacji ich pracy). I chociaż nie ma wątpliwości, iż opiekunka powinna być empatyczna czy zaangażowana, to jednak nie może dopuścić do tego, aby obowiązki zawodowe w zbyt dużym stopniu wpływały na jej sprawy osobiste. Tylko tak można osiągnąć oraz utrzymać równowagę i harmonię w życiu. 

Zadbanie o siebie

Zawód opiekunki osób starszych wymaga przede wszystkim dbania o swojego podopiecznego. Jednak w tym wszystkim nie wolno zapominać również i o tym, aby zadbać o siebie. Ma to dwa wymiary. Z jednej strony nie wolno zapominać o swoim zdrowiu fizycznym – dlatego też niezbędne są regularne badania czy szybkie reagowanie na wszelkie dolegliwości czy choroby. Jednocześnie niezwykle istotne jest zadbanie o swoje dobre samopoczucie. Dlatego też każda opiekunka osób starszych w wolnym czasie powinna zadbać o odpoczynek i relaks. W tym przypadku warto robić to, co się lubi – czytanie książek, spacery, aktywność fizyczna, kino lub teatr bądź spotkania ze znajomymi. Połączenie dobrej organizacji pracy z zadbaniem o zdrowie fizyczne i psychiczne pozwoli na uniknięcie wypalenia zawodowego i czerpanie ze swojej pracy mnóstwa radości oraz satysfakcji.
 
Opiekunka osób starszych to zawód wymagający i nierzadko prowadzący do sytuacji stresujących. Jednak tego wszystkiego można uniknąć. Wystarczy zastosować kilka ważnych zasad, aby cieszyć się z pracy przez długie lata. Zobacz najnowsze oferty pracy w ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy