Obecnie wiele urządzeń wykorzystuje rożnego rodzaju baterie, dobrym przykładem są nasze telefony komórkowe, czy laptopy. Producenci baterii i akumulatorów wciąż poszukują najlepszych rozwiązań, które zapewnią długi czas działania naszych urządzeń.

Akumulatory litowo-jonowe są obecnie niezwykle popularne. Można je znaleźć w laptopach, urządzeniach PDA, telefonach komórkowych i odtwarzaczach mp3. Są tak powszechne, ponieważ, są jednymi z najbardziej ekonomicznych akumulatorów. Powszechnie wykorzystywane są także baterie AA i AAA. Wewnątrz tego rodzaju baterii znajduje się komora wypełniona cynkiem, oraz druga wypełniona tlenkiem manganu. Z jednej strony znajdują się sproszkowany cynk – anoda. Z drugiej strony tlenek manganu – katoda silnie przyciąga elektrony do siebie. Między nimi powstrzymując elektrony przed przechodzeniem bezpośrednio z jednej strony na drugą, znajduje się kawałek papieru nasączony roztworem potasu i wody, które występują jako dodatnie jony potasu i ujemne jony wodorotlenku. Po włożeniu baterii do urządzenia i włączeniu obwód wewnętrzny urządzenia jest zamykany. Reakcje chemiczne w akumulatorze powodują gromadzenie się elektronów na anodzie.

Powoduje to różnicę elektryczną między anodą i katodą. W baterii elektrony chcą przejść do katody. Elektrolit powstrzymuje jednak elektrony przed przejściem od anody do katody w akumulatorze. Gdy obwód jest zamknięty elektrony będą mogły dostać się do katody. Ważny jest czas pracy jaki zapewniają akumulatory producent zdaje sobie z tego sprawę poszukując nowych rozwiązań zwiększając pojemności akumulatorów. Baterie znajdziemy w wielu urządzeniach, z których korzystamy na co dzień. Posiadają je telefony komórkowe, czy też laptopy. Znajdują się także w zasilaczach awaryjnych, które mogą podtrzymywać pracę naszych komputerów w razie awarii prądu. Ważna jest oczywiście pojemność baterii, zazwyczaj bateria telefonu potrzebuje ładowania co kilka dni, jednak coraz częściej na rynku pojawiają się pojemniejsze baterie, dzięki którym nasz telefon może pracować ponad tydzień czasu. Podobnie w laptopach zastosowanie nowoczesnych baterii z wieloma komorami pozwala na zwiększenie pracy bez konieczności ładowania.