Herbicydy to substancje które mogą skutecznie powstrzymać wzrost chwastów, niekiedy doprowadzić także do ich obumierania.

Ważny jest sposób aplikacji, herbicydy można podzielić na środki działające na liście oraz na korzenie. W zależności od rodzaju herbicydów powinniśmy zatem zwrócić uwagę na sposób oprysku, wykonać je w określonych warunkach pogodowych.

Czym są i jak działają herbicydy?

Skuteczne opryski przeciwko chwastom

W przypadku opryskiwania w czasie silnego wiatru oprysk może zostać przeniesiony na inne obszary, gdzie może doprowadzić do zniszczenia innych typów upraw. Dodatkowo na chwasty nie zostanie naniesiona odpowiednia ilość środka chwastobójczego. Naturalnie zbyt wysoka temperatura będzie powodowała szybkie odparowanie herbicydów, podobnie w przypadku deszczu zostanie on zmyty. Herbicydy które mają za zadanie działać na liście powinny mieć czas na to aby roślina wchłonęła go w wystarczającej ilości, dlatego deszcze oraz słońce są niewskazane. Często można wykonać opryski w nocy, wówczas warunki mogą być odpowiednie dla wchłonięcia herbicydu przez roślinę.

Stosowane są także herbicydy doglebowe, w tym przypadku będą działały one na układ korzenny lub też są to specjalne herbicydy przedwschodowe, które będą spowolniały rozrost chwastów z nasion. Oczywiście powinniśmy zastanowić się jaką porę wybrać, często herbicydy będą stosowane zarówno wiosną jak również w innych etapach rozwoju rośliny. Jeżeli zauważymy, iż chwasty występują gęsto możemy powtarzać opryski. Herbicyd doprowadzi do zahamowania wzrostu lub też obumarcia rośliny w ciągu kilku tygodni, zatem powinniśmy odczekać pewien czas aby sprawdzić efekty. Zwracamy również uwagę na wilgotność gleby, jeżeli chcemy zastosować herbicydy doglebowe, wówczas gleba powinna być nieco wilgotna, w przypadku wysokich temperatur herbicyd mógłby spłynąć z twardej powierzchni na inny obszar. Dlatego w tym przypadku można wykonać oprysk przykładowo po opadach.

Rolnicy którzy zajmują się uprawą kukurydzy mogą wykorzystać herbicyd Tudor, może usuwać on chwasty charakterystyczne dla upraw kukurydzy, środek ten możemy zakupić na stronie https://innvigo.com/tudor-114-od/. Dzięki temu możemy uzyskać wyższe plony, rośliny będą posiadały większe rozmiary, kolby kukurydzy będą dużo większe.