Ciężki sprzęt może być jedną z najbardziej kosztownych inwestycji dla wykonawcy czy właściciela firmy budowlanej, więc właściwa konserwacja takiego sprzętu jest niezbędna do zapewnienia maksymalnego zwrotu z inwestycji.
Należy wspomnieć również o tym, że dodatkowa staranność i dbałość o sprzęt zwiększa zarówno produkcję, jak i zyski z poszczególnych prac budowlanych. W końcu zepsuty ciężki sprzęt może spowodować zatrzymanie lub znaczne opóźnienie prac na całym placu budowy, co może kosztować firmę wiele pieniędzy, a nawet utratę kontraktu. Ustalenie harmonogramu regularnej konserwacji ciężkiego sprzętu budowlanego to prosty sposób na ochronę swojej inwestycji i uniknięcie kosztownych awarii. Opracowując i wdrażając program konserwacji zapobiegawczej, możesz nie tylko przedłużyć żywotność sprzętu, ale także zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Pierwszym krokiem w prawidłowej dbałości o ciężkie maszyny, i być może najważniejszym, jest ustanowienie regularnej rutynowej kontroli, serwisowania i konserwacji sprzętu.
Każdy element wyposażenia należy codziennie sprawdzać pod kątem problemów, takich jak poziom płynów, prawidłowe napompowanie opon, wycieki z przewodów płynu i luźne, pęknięte lub brakujące zęby na krawędziach tnących osprzętu.
Regularne czynności konserwacyjne, takie jak wymiana oleju lub nowe hamulce, należy przeprowadzać zgodnie ze specyfikacjami producenta i zaplanować je z wyprzedzeniem, aby nie powodować niepotrzebnych przestojów w pracy. Planując takie naprawy z wyprzedzeniem, wykonawcy mogą zapewnić, że nie zostaną one zapomniane i że można zaplanować obejście przestojów maszyny, unikając utraty produktywności w przedsiębiorstwie. Ciężki sprzęt jest każdego dnia narażony na uszkodzenia, ale naprawa silników volvo może usunąć wiele usterek w krótkim czasie. Jeśli jednak twoje maszyny są narażone na szczególnie trudne warunki środowiskowe, warto również odpowiednio dostosować zalecenia producenta. Na przykład w obszarze o dużym zapyleniu może być wymagana częstsza wymiana filtrów powietrza.