Pompa olejowa wykonuje swoje zadanie, pompując olej przeznaczony do smarowania silnika. Dla każdego typu samochodu określona jest dokładna ilość oleju, aby zapewnić prawidłowe smarowanie.
Ale ten olej trzeba przenieść, ponieważ znajduje się w misce olejowej. Jest to praktycznie zbiornik na olej, skąd pompa podaje olej dalej do kolejnych cykli przepływu oleju przez elementy silnika. Pompa olejowa transportuje olej z wanny do obwodu olejowego. Aby zapobiec osadom, które mogą znajdować się w oleju z powodu ścierania lub z innych przyczyn, za pompą jest zainstalowany filtr. Pompa olejowa to stosunkowo prosty rodzaj pompy, pompa zębata. Działa zgodnie z zasadą przesunięcia. Tak więc olej wprawia w ruch ruch kół zębatych. Zazwyczaj są instalowane na bloku silnika lub w obszarze obudowy wału korbowego. Pompa jest to część mechaniczna i może ulec awarii z różnych powodów. W ten sposób smarowanie silnika zostałoby przerwane, co może doprowadzić do zatarcia silnika. Poziom oleju należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Najpierw sprawdź koło pompy olejowej. Element nie powinien być zużyty ani uszkodzony przez działanie mechaniczne. Następnie odkręć śruby na tłoku zaworu bezpieczeństwa i wyjmij element.
Sprawdź, czy koła zębate lub obudowa nie są uszkodzone. Następnie spójrz na zużycie sprężyn i filtra. Niezastosowanie się do harmonogramu wymiany oleju lub prowadzenie pojazdu w zakurzonym terenie może spowodować przedwczesne zużycie elementu. Ponadto prowadzi to do gromadzenia się brudu na powierzchni ciśnieniowego zaworu bezpieczeństwa i jego zablokowania. Przyczyną mechanicznego uszkodzenia przekładni może być duża siła z powodu zderzenia lub uderzenia o przeszkodę. Często zdarza się, że pompa ulega awarii z powodu ekstremalnej przyczepności i częstej jazdy w terenie z dużą prędkością. Dlatego aby nasz silnik był niezawodny warto zakupić odpowiednią pompę. Jednym z najlepszych dostępnych na rynku produktów jest pompa do oleju piusi, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jest odporna na wysokie ciśnienie, czy też temperaturę.